İçeriğe atla

Şablon:Tarihte Bugün

Vikipediya saydından
Bugün 21 Kirez ay 2024, Cumaa; şu an saat 15.56 (UTC)

Tarihte bugün sayfası, insanları bilgilendirme amacı ile geçmişte ilgili günlerde hangi olayların yaşandığını ve kimlerin doğup kimlerin öldüğünü listelemektedir. Sayfanın amacı, Vikipedi ana sayfasındaki "Tarihte bugün" bölümüne içerik sağlamak ve her gün sağlıklı bir şekilde güncellenmesini mümkün kılmaktır. Bu sayfayı güncellerken cesur olun, ancak yönergelere uygun hareket ettiğinizden de emin olun.


Vikipediya:Tarihte bugün/21 Kirez ayBu sayfalara bilgi eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar[kaynağı değiştir]

Yılın her gününde birçok önemli olay yaşanması nedeniyle, tarihte bugün listelerine seçilecek olaylar için özel kısıtlamalar getirilmiştir. Bağlantısı olan maddenin kalitesinin yanında şu ölçütlerde gözetilir:

  1. En fazla 10 olay, 5 doğum ve 5 ölüm eklenebilir.
  2. Tüm metinler -di'li geçmiş zamanda yazılmalıdır.
  3. Listeye girecek olayın diğer adaylara göre tarihî etkisinin daha fazla olması gerekmektedir.
  4. Bağlantısı olan maddelerin tarihte bugün sayfasında verilen bilgiden yoksun olmaları durumunda, bu maddeler güncellenmelidir.
  5. Maddelere bağlantı verilirken taslak maddeler yerine, geniş içeriğe sahip maddeler seçilmelidir.
  6. Seçilen konular belli bir konuya veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına/olaylarına odaklanmış olmamalıdır.

Gün sayfalarına resim ekleme ölçütleri[kaynağı değiştir]

  1. Herhangi bir gün için sadece bir tane resim eklenebilir. Ancak resim, o gün dahil olmak üzere, istenildiği zaman değiştirilebilir.
  2. Resim 100 px genişlik ve 150 px yükseklikten daha büyük olmamalıdır.
  3. Sadece öneri niteliğinde olsa da; eğer sola dönük bir kişi resmi ve sağa dönük bir kişi resmi arasında tercih yapmanız gerekiyorsa, sola dönük olanı tercih ediniz. Bu tür bir seçim okuyucunun ilgisini ilgili metne yönlendirecektir.
  4. Ana sayfaya sadece özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) resimler eklenebilir. Adil kullanım resimlerine izin verilmemektedir.

Resim kodu[kaynağı değiştir]

Resim kodu: <div style="float:right;margin-left:0.5em"> [[Resim:Resim dosyasının adı.jpg|100px|Resim alt yazısı]] </div>


Şablon:Tarihte Bugün Çubuk